HEPSIBURADA MARKET - OMS TALEP ENTEGRASYONU

Talep Entegrasyonu methodlarımız ile ilgili sorularınız olması durumunda Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  1. Sipariş özelinde talep(iade) teknik anlamda ne zaman oluşturulabilir? Siparişin statüsü eğer Teslim Edildi ise talep(iade) başlatılabilir.
  2. Satıcı olarak entegrasyon üzerinden talep(iade) başlatmak istiyorum süreci nasıl yönetebilirim?  Talep Oluşturma methodu kullanılarak satıcı üzerinden talep(iade) başlatılabilir. 
  3. Satıcı olarak entegrasyon üzerinden başlattığım talep(iade) bilgisi ile sonraki aksiyonum ne olmalı? Başlattığınız talep(iade) için onay/red vermelisiniz.Talep Kabul Etme ve Talep Reddetme methodları ile bu süreci yönetebilirsiniz.
  4. Talep Entegrasyonu methodlarını kullanarak talepleri statülere göre filtreleyebilir miyim? Evet.Talep Detayını Listeleme methodunu kullanarak süreci yönetebilirsiniz.
  5. Talep Entegrasyonu yönetiminde kullandığım web servislerimdeki(webhook) IIS ayarlarında neye dikkat etmeliyim?  PUT ayarlarınız açık olmalıdır.
  6. Talep Entegrasyonu methodlarını kullanarak belli tarihler arasındaki talepleri alabilir miyim? Evet.Talep Detayını Listeleme methodunu kullanarak süreci yönetebilirsiniz.
  7. Talep Entegrasyonu yönetim sürecim için web servisimi(webhook) tanımlamak istiyorum.Süreci nasıl yönetebilirim? iWeb servise ait BaseURL,username ve password bilgisi Hepsiburada Entegrasyon Ekibi’ne servis tanımı yapılabilmesi amacıyla ticket üzerinden iletilmesi gerekmektedir. (Web servis güvenliği Basic Auth ile sağlanır.
  8. Talep Entegrasyonu yönetiminde kullandığım web servislerimde(webhook) Hepsiburada sistemine yanıtlarımı iletirken dikkat etmem gereken nokta nedir? Sürecin başarılı sayılabilmesi adına 200,201 veya 204 http statu kodu dönülmelidir.Servise response iletirken idempotent mantığını kullanmanız önerilir.