HEPSIBURADA MARKET - OMS FULFILMENT ENTEGRASYONU

Sipariş Entegrasyonu methodlarımız ile ilgili sorularınız olması durumunda Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 1. Sipariş Entegrasyonu teknik genel akışınız nasıldır?  Çift taraflı veri akışı üzerine kurulur.Hepsiburada sistemleri yönetiminiz dahiinde olmayan(örneğin son kullanıcının sipariş oluşturması gibi) tüm konular için size bilgi sağlar,yönetiminiz dahilinde olan (örneğin sipariş yola çıktığında bilgi vermeniz gibi) tüm konular için ise sizden anlık bildirim bekler.
 2. Sipariş Entegrasyonu yönetim sürecim için web servisimi(webhook) tanımlamak istiyorum.Süreci nasıl yönetebilirim? Web servise ait BaseURL,username ve password bilgisi Hepsiburada Entegrasyon Ekibi'ne servis tanımı yapılabilmesi amacıyla ticket üzerinden iletilmesi gerekmektedir. (Web servis güvenliği Basic Auth ile sağlanır.)
 3. Sipariş Entegrasyonu yönetiminde kullandığım web servislerimde(webhook) Hepsiburada sistemine yanıtlarımı iletirken dikkat etmem gereken nokta nedir?  Sürecin başarılı sayılabilmesi adına 200,201 veya 204 http statu kodu dönülmelidir.Servise response iletirken idempotent mantığını kullanmanız önerilir.
 4. Sipariş Entegrasyonu yönetiminde kullandığım web servislerime(webhook) Hepsiburada sistemi erişim sağlayamaz ise veri kaybı yaşanır mıServisinize erişim sağlanamama nedeni belirtilir.Aksiyonlarınız tamamlandıktan sonra servislerinize verilerin yeniden iletimi sağlanır.
 5. Sipariş Entegrasyonu yönetiminde kullandığım web servislerimdeki(webhook) IIS ayarlarında neye dikkat etmeliyim? POST ve PUT ayarlarınız açık olmalıdır.
 6. Sipariş Entegrasyonu İptal Bilgisi Alma web servisinde(webhook) hangi iptal bilgileri gönderilir? Son kullanıcılarımız ve müşteri hizmetlerimiz tarafından gerçekleştirilen iptal siparişlere ait tüm detay verileri temin edebilirsiniz. 
 7. Sipariş Entegrasyonu İptal Bilgisi Alma web servisinde(webhook) ifade edilen lineitemid bilgisi statik midir dinamik mi? Dinamiktir.Siparişin kalem id bilgisidir.Aynı bilgi post edilen body içerisinde de mevcuttur.
 8. Sipariş Entegrasyonu Siparişte Düzenleme Sağlama methodu kullanımı sonrasında siparişteki hangi id bilgisi ile süreç devam eder ? Kalem(satır) bilgisi değiştirildiği için endpointte ifade edilen kalem bilgisi sistemiz tarafından otomatik iptal edilerek response da ifade edilen yeni kalem id bilgisi geçerli olmaktadır.Siparişi Hazırlandı statüsüne alırken yeni kalem id değeri kullanılmalıdır.
 9. Sipariş Entegrasyonu Siparişte Düzenleme Sağlama methodu kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nedir? Envanterdeki ürününüzün Hepsiburada sisteminde gramajlı mı yoksa adetli mi tanımlı olduğunu mutlaka ticari ekibimizden öğrenmeniz gerekir.
 10. Sipariş Entegrasyonu Siparişte Düzenleme Sağlama methodu kullanımı sonrasında değişiklik sağladığım kalem(satır) için yeni fiyat bilgisini nereden öğrenebilirim dikkat edilmesi gereken en önemli nokta nedir? Siparişe Ait Detay Listeleme methodunu kullanarak yeni bilgiye erişim sağlayabilirsiniz.
 11. Sipariş Entegrasyonu Satıcı İptal Bilgisi Gönderme methodunu kullanarak hangi statüye dek iptal gerçekleştirebilirim? Yolda statüsüne kadar satıcı olarak iptal işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 12. Sipariş Entegrasyonu Numara Maskeleme methodunda istek gönderirken toplayıcı ve dağıtıcı ekip arkadaşlarım için sabit hat numarası belirtebilir miyim? Hayır.Sadece gsm numarası belirtilebilir.
 13. Sipariş Entegrasyonunda siparişi Teslim Edildi veya Teslim Edilemedi statüsünde işaretledikten sonra siparişin statüsünü değiştirebilir miyim? Hayır.Otomatik mutabakat süreçleri devreye girdiğinden final statüler sonrasında siparişte statü değişikliği sağlanamaz.
 14. Sipariş Entegrasyonunda dokümanınızda belirtilen tüm sipariş statüleri zorunlu olarak gönderilmeli midir?  Hepsiburada uygulamamızda sipariş statülerimiz İşleme Alınıyor,Hazırlandı,Yolda,Teslim Edildi veya Teslim Edilemedi şeklinde ifade etmektedir.Entegrasyon modellerimiz bu nedenle bu statülerde veri akışı beklemektedir.